Hellraiser: Inferno

Návrat k pekelným kořenům
Je zatraceně zvláštní, za jakých okolností zatím poslední příspěvek do pekelné série odstartované v roce 1987 Clivem Barkerem vznikl. Všechno vlastně začalo ihned po naprostém fiasku s filmem Hellraiser: Bloodline. Jak se potvrdil Doug Bradley, už samotné natáčení bylo stresující a nevydařené. Výsledný film je pak odrazem právě tohoto stavu, kdy Kevin Yagher (naposledy předvedl své umění odporníka na speciální efekty v Burtonově Ospalé díře) při svém řežijním debutu zvolil raději pseudonym neúspěšných režisérů Alan Smithee.
Přestože se čtyřka vážně nepovedla a fanoušci nabažení Hitchcoxova Pekla na Zemi nevěřícně zírali, Dimension Films, současný majitel práv, dobře věděl, že v té látce je velká síla. Řekl bych až pekelná síla (stačí si jen vzpomenout na neuvěřitelnou originalitu a úspěch prvních dvou dílů). A protože chtěli zamezit dalšímu propadáku, zvolili radikální cestu. Rozhodli se, že se pětka bude točit bez všech lidí, kteří měli něco společného s minulými díly. Jedinou výjimkou pak byli herci, respektive herec jediný, a sice Doug Bradley, který se opět představuje v roli Pinheada.
Scénář snímku Hellraiser: Inferno se tak stal věcí konkursu. Petr Atkins jen smutně koukal, jak ho v souvislosti s novým dílem série, pro kterou píše scénáře od druhého dílu, nikdo neoslovil. Clive Barker byl na tom podobně. Nebyl o něj zájem ani jako o výkonného producenta, kteroužto funkci zastával taktéž do druhého dílu. Z pohledu fanoušků se tedy stalo to nejhorší. Všichni, kdo dali sérii tvář byli nahrazeni nováčky v oboru. Vítězem konkursu se stala dvojice Paul Harris Boardman a Scott Derickson, přičemž ten posledně jmenovaný usedl i na režisérskou stoličku.
„Chtěli po nás, abychom do série vnesli čerstvý vzduch. Skutečně měli zájem o lidi, kteří nemají nic společného s tímhle materiálem; říkali, že hledají něco zcela jiného bez ohledu na pravidla a to, co se stalo v minulých dílech," říká Paul Harris Boardman k záležitosti kolem jednání studia.
Pinhead
Nezájmem o tvůrce spjaté s Hellraiserovskou tématikou si u Dimension Films hodně zkomplikovali situaci. Protože byl nový film režírován přímo pro uvedení jen na videu a protože studio absolutně kašlalo na propagaci nového titulu, dostávali se k fanouškům a novinářům většinou informace podávané druhou stranou, která filmu příliš nepřála.
„Nový Hellraiser není něco, co bych chtěl režírovat. Skutečně to nerad říkám o cizí práci, ale nenávidím tenhle film, který se snaží zničit věci, které mám na Hellraiserovi rád," prohlásil Clive Barker a Doug Bradley jen souhlasně přikyvoval nad tím, že se mu scénář příliš nelíbí.
A pak se to stalo. Náhle se objevil Hellraiser: Inferno na kazetách a DVD. Spolu s VHS verzí se objevilo další překvapení od studia a sice neuvěřitelně vysoká cena kazet. Ovšem ti, kteří nedali na řeči a cenu a film si pořídili, byli zase překvapeni. Ale tentokrát příjemně.
Hellraiser: Inferno je příběhem Josepha (Craig Sheffer), detektiva Los Angeleské policie, který své ženě zahýbá s prostitutkami, bere drogy, schovává důkazy a věří pouze sám v sebe. Jeden z případů ho zavádí na místo činu, kde byl nalezen muž roztrhaný ocelovými háky. Při bližším pátrání pak policisté objeví nám dobře známou kostku alias The Lament Configuration, která je zamaskována jako stojan pro svíci.
Joseph bere kostku k sobě, aby o něco později v motelu na záchodě, kam si odskočil po noci strávené s lehkou děvou, rozluštil její tajemství a otevřel sobě cestu do pekla. I tentokrát přijdou cenobité, ale pouhým roztrháním Josephova tělo to v tomto případě nekončí. Nyní je řadě duše, a tak budeme svědky cesty peklem jednoho muže. A věřte, že ta cesta nemá konce. Podobá se spíše bloudění v kruhu.
Scott Derickson, který má na svém kontě zatím jen snímek Darkness Falling a scénář k Urban Legend 2, se chopil nabízené příležitosti se stejným uměním, jako kdysi Tony Randel nebo Anthony Hitchcox. Zpracoval nabízenou látku po svém a na rozdíl od Petera Atkinse neudělal z cenobitů obyčejné pekelné démony, ale vrátil jim to, co jim kdysi do vínku vložil Clive Barker. Cenobité opět přinášejí peklo i ráj, bolest i rozkoš. Joseph bloudí ve svém vlastním pekle podobně jako strýček Frank v druhém díle, když ho Kristy navštíví v místnosti se slastí vrnícími dívkami pod závoji, kterých se ovšem Frank nemůže ani dotknout. Takové je peklo, které připravil Scott Derrickson pro fanoušky Hellraisera. A nedá si říci nic jiného, že se konečně zase můžeme bát. Hellraiser: Inferno je strašidelný příběh s temnou filozofií a bolestí vetkanou mezi filmová okénka. Pátý díl je prostě vydařený po všem směrech, i když je tu minimálně jedno velké ALE!
Tím „ALE" je právě ta drobnůstka, na kterou ukazovali všichni odpůrci tohoto scénáře, včetně Barkera a Bradleyho. Jde o to, že postava Pinheada se ve snímku objeví asi na 2 minuty, což je jen o něco více než v prvním díle. Derrickson se nevykrucuje a potvrzuje, že kdyby studio nemělo o jeho vizi zájem, natočil by tento film zcela mimo sérii Hellraiserů. A asi by to fungovalo, protože Derricksonův příběh nestojí na Pinheadovi a fungoval by dobře i bez něj.
Pokud ovšem dokážete odpustit, že Pinheada je méně, ale o to více je strachu a dobrých nápadů, budete se náramně bát, což znamená, že se budete bavit. Herecké výkony jsou kvalitní, těch pár triků je zvládnutých na jedničku a co vás také určitě upoutá je „vlastní" barevnost filmu, která výborně umocňuje celkovou atmosféru. Ať už si tedy Clive Barker říká, co chce, Hellraiser: Inferno je výborný film. Škoda jen omezeného rozpočtu, jehož výše nebude u Dimension Films nikdy tak velká, aby se série vrátila zpět mezi filmy A třídy. Na závěr dobrá zpráva: započalo natáčení šestého dílu s názvem Hellraiser: Hellseeker. Doug Bradley bude opět přítomen.

Pavel Žďárek



HODNOCENÍ: * * * *
Hrají: Craig Sheffer (Joseph Thorn), Nicholas Turturro, James Remar, Doug Bradley (Pinhead)
Scénář: Paul Harris Boardman a Scott Derickson
Kamera: Nathan Hope
Hudba:
Režie: Scott Derrickson