NOVINKY


24. květen 2000

HELLRAISER V: INFERNO - preview

Hororových sérií, které dosáhly svého pátého pokračování, není zase tolik. Kromě Pátků 13th, Nočních můr z Elm Street a Halloweenů, jsou to pak běsnění panenky Chucky (Child Play) a Kukuřičné děti. Jistě to není úplný výčet, ale důležité pro tento okamžik je, že od října tohoto roku bude série Hellraiser patřit mezi pentalogie.
Tento počin má na svědomí společnost Dimension Films, která se už nějaký ten pátek snaží vydělávat na svých v minulosti úspěšných titulech, které nastavuje stále novými a novými díly různé kvality. Do tohoto trendu patří již třídílný horor Prophecy a akční Od soumraku do úsvitu, které se také rozrostlo v trilogii. Tato sériová výroba pokračování tedy zasáhne i Hellraisera. Dokonce se šušká, že zároveň s pětkou vzniká díl šestý, ale je to nepodložená zpráva. Scénář k pětce napsali rukou společnou Paul Harris Boardman a Scott Derrickson, přičemž ten druhý se ujal i režie. Pokud jste o panu Derricksonovi nikdy neslyšeli, pak je to proto, že zatím napsal a natočil Love in the Ruins (1995) (pro televizi) a je autorem scénáře k Urban Legends: The Final Cut (2000). Hellraiser V: Inferno je vlastně jeho filmovou prvotinou. Těžko odhadnout, co si od tohoto muže na režisérské stoličce můžeme slibovat. Jen abychom se nedočkali podobného fiaska jako u Yagherovi režie čtyřky.
Podívejme se na rozdělení rolí. Ve filmu se objeví tato sestava: Craig Sheffer, James Remar, Nick Turturro, Doug Bradley, Sasha Barrese, Noelle Evans, Matt George, Nicholas Sadler, Lindsay Taylor, Michael Shamus Wiles. Co se týče Douga Bradleyho, ten se představí opět jako Pinhead. Bohužel, podle dostupných informací se dějová linie velice odklání od původního příběhu (vysvětlím níže), takže se Pinhead na scéně objeví asi pouze ve dvou (!) scénách. Jinak Craig Sheffer by vám mohl být známý co by Boone z Barkerova snímku Cabal, známého také jako Nightbreed. James Remar se pak zapsal do filmové historie jako velice ubohý Raiden v Mortal Kombat: Annihilation. Co tahle herecká parta předvede na plátně si skutečně nedovedu představit.
Ale přejděme k tomu nejpodstatnějšímu a tím je odpověď na otázku, o čem nový Hellraiser bude? Jeden z drbů praví, že v něm cenobité budou bojovat proti andělům. Jiný, věrohodnější zdroj přináší konkrétnější detaily o příběhu. Hlavním hrdinou by měl být detektiv Joseph (Craig Sheffer), jehož pátrání svede do křížku z peklem. To vyplývá i z prozatimního reklamního sloganu, který zní: Detektiv Joseph je v pekle… ale zatím to neví.
Jak uvedl specialista na speciální efekty Gary J. Tunnicliffe, který pracuje na tomto filmu, nový Hellraiser se spíše než předchozím dílům podobá příběhům Harryho Damoura (Barkerova postava detektiva, který se neustále střetává s nadpřirozenými věcmi). Ubírá se zcela novou cestou a zdá se, že budeme ochuzeni nejen o Pinheada, ale i o jeho řetězy a háky. Spíše absolvujeme "cestu do osobního pekla člověka". Tento nový směr, Tunnicliffe poznamenává, že nový příběh je velice temný, by nemusel být vůbec špatný, pokud ovšem autoři dokáží postavit Pinheada na okraj, aniž by tím nabourali léta pěstovaný kult a naštvali fanoušky. Ústřední místo na poli cenobitů by měla zaujmout nová postava s tajuplným jménem The Faceless Man. Po jeho boku se zřejmě objeví jakýsi The Headless Hooker, nový updatovaný Chatterer a také dvě (prý velice sexy) nové cenobitky. Proč a jak se Pinhead dostává do ústraní je zatím velký otazník.
Jisté je, že Bradleymu se scénář příliš nelíbil. Zatím se mu ani moc nedivím. Dvě stránky scénáře pro ústřední postavu série se mi zdají přeci jen málo. Ale je zbytečné soudit den před svítáním. Raději si počkáme.
Když už jsem nakousl scénář, říká se, že Clive Barker s ním byl spokojen. Nechal se také dokonce slyšet, že se před nedávnem přistihl při tom, že se mu po postavě Pinheada stýská. Rozhodl se proto o něm napsat! Nový cenobitský příběh od zakladatele Hellraiserovského kultu by měl být patrně o setkání detektiva Harryho Damoura a cenobitů. Že by to zavánělo podobným tématem jako Hellraiser V: Inferno?
Čekání na pětku bude úmorné. Protože je film připravován rovnou k uvedení na videokazetách, v kině se ho nedočkáme. V USA se na pultech prodejen objeví až v říjnu tohoto roku (konkrétně 3. 10. 2000), což by mohlo znamenat, že u nás bude film k dostání zhruba o měsíc později. Snímky od Dimension Films k nám totiž putují vcelku rychle. Počkat si také budeme muset na uvedení původního Hellraisera na divadelní prkna. Ano, vypadá to skutečně tak, že od příštího roku se Doug Bradley objeví v roli Pinhead v britském divadle. Režie: Oliver Parker (zahrál si v Cabalovi i Hellraiserovi 2). To jsou věci, což?
Na úplný závěr ještě uvedu drobnou Bradleyho poznámku, která potvrzuje plány na Hellraisera 6, a sice, že se studio chystá šestku vyvést jako akční film! O dalších novinkách vás budeme včas informovat.

Pavel Žďárek


Starší novinky